Hasznos weboldalak

Ebben a tananyagban néhány hasznos weboldalt mutatok.

Szótárak

Tanulmányaid során egyre gyakrabban fordul majd elő, hogy szótáraznod kell az angol, vagy később bármilyen idegen nyelvű szavakat. Ugyan megvásárolhatjátok a legvastagabb szótárakat is, de egyszerűbb és gyorsabb a digitális szótárhasználat. Az Interneten több szolgáltatás is használható a szavak vagy szövegek fordítására.

Az egyik legnépszerűbb netes szótár a Google Fordító.

Próbáld ki! Az bal oldali oszlop fölső részén válassz nyelvet, hogy miről szeretnél fordítani. Utána írd be a fordítandó szót alulra. A program automatikusan lefordítja a beírt szavakat vagy szöveget. Szintén a fölső résszel át tudod állítani a cél nyelvet. Nemcsak angolra/ról és németre/ről lehet fordítani, a kis lenyíló menüvel nagyon sok opció közül választhatsz.

A Google fordító hatalmas előnye a többi szótárprogrammal szemben, hogy teljes mondatokat tud fordítani. Ne feledd azonban, hogy egy számítógép nem helyettesítheti a pontos, átgondolt fordítást, ezért előfordulhatnak hibák a fordításban. Főleg a magyar nyelv sajátosságai miatt a fordítóknak igen nehéz dolguk van. Továbbá lehet neki diktálni (megérti a magyar beszédet), és fel is képes olvasni a szövegeket (magyarul is beszél). Próbáld ki!

Ha angolról fordítasz, akkor további információkkal is szolgál a Fordít. Például kijelzi a szavak szófaját és példamondatokat is ír. A jobb oldali részen rokon értelmű szavakat is felsorol.

Hasonlítsd össze a Google Fordítót ezekkel a szótárprogramokkal is:

Lexikonok, enciklopédiák

A Magyar Elektronikus Könyvtár elég hasznos weboldal. Kinézete nem a legkorszerűbb ugyan, de jól használható a keresője. Természetesen nem fogod rajta megtalálni a Harry Potter köteteket, mert az erősen jogvédett, de például az Egri csillagokat már le lehet tölteni többféle verzióban is. Nemcsak szépirodalmat találhatsz az oldalon. Hozzáférhetsz a legvastagabb lexikonokhoz, térképgyűjteményekhez, hangoskönyvekhez, stb. Mindent a menüben böngészve találhatsz meg. Íme a toplista: KATT.

Tanulmányaid során gyűjtőmunkához a leggyakrabban a Wikipediát használhatod. Ez egy közösség által szerkesztett ingyenes lexikon. A „Wiki” fogalom lényege egy tudásbázis, mely a szerkesztőség minden tagja által szabadon szerkeszthető. A „pédia” része pedig egy nagy lexikonra utal. Így született meg a Wikipedia szó. Előnye, hogy a magyarok előszeretettel használják, folyamatosan frissítik. Hátránya, hogy nem minden cikk valóságtartalma 100%-ig megbízható. Vannak emberek, akik azzal foglalkoznak, hogy minél jobban tökéletesítsék a magyar oldalakat, de még így is (pont, hogy a szerkeszthetősége miatt) előfordulhatnak hibák. Ezért az egyetemeken például nem fogadják el a Wikipédiát hivatalos forrásnak, de az általános iskolások és középiskolások nyugodtan használhatják :) A keresőbe beírva gyakorlatilag bármilyen szócikkre eljuthatsz, és ha megfigyeled, a Google is előnyben részesíti a Wikipedia oldalakat, ezek szerepelnek a legelső találatok között.

Tanulmányaidnál hasznos lehet még: Sulinet, Mozaweb, NKP

Internetes újságok

Sok nyomtatásban megjelent újságnak van netes változata, de általában nem ugyanazok a cikkek jelennek meg printben (nyomtatásban) mint online (internetes változatban). Gondold át: a nyomtatott újságoknak erősen korlátozott a terjedelme: nem szabad túl soknak (vastagnak, nehéznek) lennie, illetve naponta/hetente/havonta meg is kell tervezni a kinézetét, határidőre le kell adni az anyagokat, el kell küldeni a nyomdába, a nyomdából el kell hozni és terjeszteni kell, szóval sok munka van vele. Az online újságok hatalmas előnye, hogy bármikor lehet őket frissíteni, azonnal elérhető mindenki számára. Magyarországon a nyomtatott média évek óta kezd háttérbe szorulni, és inkább az online vonal erősödik.

Íme néhány internetes hírújság: Telex, Index, HVG

Ezen az oldalon lehet előfozetni a nyomtatott újságok digitális verzióira, nézz szét. KATT!

Online TV és rádió

A TV csatornák nagyon nyitottak lettek az online tartalmat tekintve. Többen töltenek fel műsorokat, filmeket a csatorna weboldalára, mely bármikor visszanézhető. Bizonyos szolgáltatásokkal élőben is TV-zhetsz. Van egy gyűjtő oldal, mely valamilyen úton-módon képes élőben közvetíteni a legtöbb TV és rádió csatornát. Ha van kedved, nézd meg: KATT!

A tévézés jövője szerintem a streaming. A szó azt jelenti, hogy a műsorokat nem élőben nézheted (előre meghatározott tv műsor alapján) hanem egy hatalmas gyűjteményből kedvedre választhatsz bármit! Sorozatok teljes évadjai, filmek, dokumentumfilmek sokasága vár például a Netflixen vagy az HBO Go-n. Bármikor elindíthatod, megállíthatod, folytathatod útközben, órákkal később, stb. Ezek fizetős szolgáltatások, és bár kevesebb a magyar tartalom, mint a feliratos, de már most is hatalmas népszerűségnek örvendenek. Erre a streaming mezőnyre több szolgáltató is próbál betörni, de az előbb említett kettő a legnépszerűbb.

Egyéb hasznos oldalak

A tankönyved a fentieket említette, de mutatok még néhány weboldalt.

A fentiekből Redmentás tesztet kell írnod, melyet a Google Classroomban linkelek.

Segítség a dolgozathoz:

  • 1. feladat: Amelyik webhelyt nem ismered, nyisd meg, nézz szét rajta. Utána tudni fogod, hogy milyen tartalomról szól.
  • 2. feladat: A fordításhoz a Google Translatet használd. Felül a forrás nyelv német, a cél nyelv magyar.
  • 3. feladat: Nyisd meg a mek.oszk.hu oldalt, és a keresőbe a cím-hez írd be: Egri csillagok, majd nyomj entert. Az első találatra kattintva előjön az adatlap. Válassz formátumot, én a HTML-t javaslom.
  • 4. feladat: Nyisd meg a wikipedia.org weblapot. A logo körül fel lesznek sorolva nyelvek, köztük a magyar is. Kis számocskával látod, hány szócikkből áll a magyar változat.
  • 5. feladat: Minden állításra ebben a leckében van a válasz.